Harmadik országbeli állampolgárok tartózkodási engedélyei, EGT állampolgárok és harmadik országbeli családtagjainak engedélyei
Belépés Magyarország területére
A harmadik országbeli állampolgárok beutazásáról és tartózkodásáról szóló 2007. évi II. törvény 6. § (1) bekezdése alapján harmadik országbeli állampolgár bármely 180 napon belül 90 napot meg nem haladó, tervezett (a továbbiakban: kilencven napot meg nem haladó, tervezett) tartózkodás céljából a személyek határátlépésére irányadó szabályok uniós kódexéről (Schengeni határ-ellenőrzési kódex) szóló, 2016. március 9-i (EU) 2016/399 európai parlamenti és tanácsi rendeletben foglalt feltételek szerint utazhat be Magyarország területére.
Tartózkodás és munkavállalás Magyarországon
Harmadik országbeli állampolgár 180 napon belüli 90 napot meghaladó jogszerű magyarországi tartózkodására főszabály szerint tartózkodási engedély birtokában kerülhet sor.
A foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény (Flt.) 7. §-a és a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 192. § (3) bek. alapján harmadik országbeli állampolgár foglalkoztatására főszabályként csak a megfelelő engedély alapján, annak birtokában, és annak keretei között kerülhet sor.
Kérelemtípusok
Tartózkodási célokhoz – és meghatározott feltételekhez – igazodóan eltérő kérelemtípusok léteznek, úgy mint például:
- Családi együttélés biztosítása célú tartózkodási engedély
- Munkavállalás célú tartózkodási engedély
- Szezonális munkavállalás célú tartózkodási engedély
- Álláskeresési vagy vállalkozásindítási célú tartózkodási engedély
- Jövedelemszerzés célú tartózkodási engedély
- Vállalaton belüli áthelyezés célú tartózkodási engedély és hosszú távú mobilitási engedély
- Gyakornoki tevékenység célú tartózkodási engedély
- Hivatalos célú tartózkodási engedély
- Kutatás céljából tartózkodási engedély
- Kutatói hosszú távú mobilitási tartózkodási engedély
- Gyógykezelési célú tartózkodási engedély
- Tanulmányi célú tartózkodási engedély
- Önkéntes tevékenység célú tartózkodási engedély
- Hallgatói mobilitási engedély
- Egyéb célú tartózkodási engedély
- Nemzeti tartózkodási engedély
- Ideiglenes tartózkodási engedély
- Fehér Kártya
- EU Kék
- Letelepedési engedély
A vonatkozó jogszabályok ugyan tartalmaznak engedélyezés alóli mentességi szabályokat, azonban sokan nem tudnak arról, hogy ez az illetékes hatóságok irányában fennálló, a kérelmezőt, adott esetben a munkáltatót terhelő bejelentési kötelezettség alól nem jelent felmentést.
Az Európai Gazdasági Térség polgárai és harmadik országbeli családtagjaik magyarországi tartózkodása és munkavállalása
Az EGT-állampolgár érvényes úti okmánnyal vagy személyazonosító igazolvánnyal jogosult Magyarország területére beutazni, azonban 180 napon belül 90 napot meghaladó tartózkodás esetén, bár az a fentiek szerinti engedélyezési eljáráshoz nem kötött – legkésőbb a beutazástól számított 93. napon – köteles a tartózkodását személyes adatainak közlésével bejelenteni, mely alapján az érintett személy – valamennyi feltételnek való megfelelés esetén – regisztrációs igazolás és lakcímkártya birtokába kerülhet.
Az öt éven át megszakítás nélkül, jogszerűen Magyarország területén tartózkodó az az EGT-állampolgár – meghatározott feltételek mellett Állandó Tartózkodási Kártya kérelmezésére jogosult.
Amennyiben az EGT-állampolgár tartózkodási célja keresőtevékenység (ideértve a munkavállalóként, cégtulajdonosként, ügyvezetőként történő tartózkodását is) folytatása, vagy tanulmányok folytatása, úgy harmadik országbeli családtagja (kísérője, eltartott gyermeke) számára Tartózkodási Kártya kérelmezhető. Amennyiben az EGT-állampolgár valamely meghatározott kedvezmény alapján megszerezte az állandó tartózkodás jogát, úgy a családtagjaként tartózkodási joggal rendelkező személy huzamos tartózkodásra, és bizonyos feltételek esetén Huzamos Tartózkodási Kártya kérelmezésére jogosult.
Figyelemmel arra, hogy a külföldi állampolgárok tartózkodására és munkavállalására speciális szabályok, és adott esetben feltételek vonatkoznak, továbbá arra, hogy az egyes kérelmezési eljárások igencsak komplexek – a szakértői támogatás amellett, hogy meggyorsítja a folyamatot, számos tekintetben nagy terhet vesz le az érintettek válláról.
Minden esetben különösen fontos már a kérelem benyújtását megelőzően is körültekintően, a mindenkor hatályos jogszabályi elvárások szerint eljárni, szükség esetén pedig javasolt szakértő segítő közreműködését igénybe venni.
Ügyféltámogatás
Szakértő kollégáink az érintett céljainak, igényeinek felmérését, az engedélyezési, egyéb kérelmezési eljárás szempontjából lényeges körülmények, adatok értékelését követően részletes és érthető tájékoztatást nyújtanak a lehetőségekről és az eljárás menetéről.
Szakértő kollégáink nem csak az engedélyezési, egyéb kérelmezési eljárások teljes tartama alatt támogatják a kérelmezőket, az engedélyezéssel összefüggő – a kérelem beadásához szükséges dokumentumok előkészítését, kitöltését, összegyűjtését, ellenőrzését, egyeztetését, esetleges benyújtását, időpontfoglalást, kíséretet és tolmácsolás nyújtását (angol nyelven) is magába foglaló – teljeskörű ügyintézésen túlmenően igény esetén kapcsolódó, kiegészítő tevékenységeket is elvégeznek, úgy mint például munkaügyi iratok előkészítése, bejelentések megtétele (OIF, Kormányhivatal, NAV), TAJ, illetve adóazonosító igénylésével, bankszámlanyitással, vagy egyéb, mindennapi teendőkkel összefüggő ügyintézés.