Az Európai Unió Bírósága (EUB) számára már egy ideje egyértelművé vált, hogy Magyarország uniós jogot sért azzal, hogy nem engedélyezi ezen áfa visszaigénylését, ezért az EUB presszionálása is közrejátszott a törvény módosításában.
A jelenlegi magyar szabályozás alapján, ha a vállalkozások áfával növelt számláját nem egyenlítették ki a vevők és a behajtás is sikertelen volt; a követelést a kifizetett áfával együtt veszteségként kell elszámolni, azaz az adóhatóság a befizetett áfát ezen ügyletek esetén is megtartja. A mostani módosítás várhatóan a magyar vállalkozások jelentős hányadát pozitívan érinti.
Az érintett vállalkozásoknak abban az esetben van lehetőségük az adó visszaigénylésére 2020. január 1-jétől, ha a követelés behajthatatlan, azaz, ha a vevő végrehajtás alatt áll, és bizonyítani lehet, hogy a követelést nem vagy csak részben lehet behajtani; vagy ha a kötelezett felszámolás alatt áll, és szintén igazolható, hogy a követelésre nincs fedezet.
A visszaigénylést megnehezíti a sok jogi és adminisztrációs feltétel, melyeknek együttesen kell teljesülniük:
A feltételek egyértelmű teljesülése esetén, jelentős áfa összegnél még a várható adóhatósági ellenőrzést is kockáztatva érdemes lesz élni a törvényi lehetőséggel és önellenőrzés keretében visszakérni a behajthatatlan követelések áfáját.
Készítették:
Botykai Flóra
és
Mirkóczky Míra
A fent leírtak a szerző véleményét tükrözik, azok nem minősülnek jogi, adózási vagy számviteli kérdésben adott tanácsadásnak. Továbbá nem minősül a jogszabályok hivatalos értelmezésének, kizárólag tájékoztatási célt szolgálnak.