fbpx

A mikrogazdálkodói beszámoló főbb jellemzői

 Hírek / Hírek / A mikrogazdálkodói beszámoló főbb jellemzői

Legújabb bejegyzéseink

A mikrogazdálkodói beszámoló főbb jellemzői

A mikrogazdálkodói egyszerűsített beszámoló gazdálkodási formától függetlenül, a könyvvizsgálat alóli mentességhez és a vállalkozás méretnagyságához kötött a választási lehetőség. Ezáltal a kisebb méretű részvénytársaságok és korlátolt felelősségű társaságok is bekerülhetnek ebbe a körbe

.

 

Ha két egymást követő évben a mérlegfordulónapon legalább kettő mutató nem haladja meg a törvényi határértéket (az éves nettó árbevétel a 200 millió forintot, a mérlegfőösszeg a 100 millió forintot és az alkalmazottak létszáma a 10 főt), akkor dönthet úgy a könyvvizsgálatra nem kötelezett vállalkozás, hogy a harmadik évtől kezdve mikrogazdálkodói egyszerűsített éves beszámolót készít a külön kormányrendelet [398/2012. (XII. 20.) Korm. rendelet] előírásai szerint. Az újonnan alakuló cégek esetében, ahol még nem áll rendelkezésre két megelőző lezárt üzleti év teljes (12 hónapos) adata, a vállalkozás a már meglévő törtévi adatokból éves szintű adatot számítva, várható adatokat is figyelembe vehet a törvényi határértékek teljesülésének vizsgálatakor. Mivel az említett nagyságrendi mutatók nagyobbak és a könyvvizsgálatra kötelező árbevételi értékhatár is emelkedett, továbbá a gazdálkodási forma sem kötött, így a mikrogazdálkodói egyszerűsített éves beszámoló készítésére jogosult vállalkozások köre is bővebb, mint a sajátos egyszerűsített éves beszámoló választására jogosultaké volt.

Ha a mikrogazdálkodói egyszerűsített éves beszámolót készítő vállalkozás két egymást követő üzleti évben nem felel meg a törvényi követelményeknek, akkor a harmadik üzleti évtől kezdve már nem készíthet mikrogazdálkodói egyszerűsített éves beszámolót, hanem a számviteli törvény szerinti éves beszámolót vagy egyszerűsített éves beszámolót kell összeállítania és közzétennie, amely magasabb szintű nyilvántartási és beszámolási követelményeket támaszt vele szemben. Ez utóbbi esetben az áttéréskor az új beszámolóhoz igazodó üzleti évi nyilvántartásokban nyitó adatként a mikrogazdálkodói beszámolóban szereplő záró adatok szerepelnek (azokat semmilyen rendező tételnek nem kell alávetni). Ha a vállalkozás – nem a törvényi értékhatárok nem teljesülése miatt, hanem – saját döntés alapján kíván áttérni a mikrogazdálkodói egyszerűsített éves beszámoló készítéséről a számviteli törvény szerinti éves beszámolóra vagy egyszerűsített éves beszámolóra, akkor ezt három egymást követő, mikrogazdálkodói egyszerűsített éves beszámolóval lezárt üzleti évet követően (tehát a negyedik évtől kezdődően) teheti meg.

if facebook 317746
Twitter
if linkedin 317735

Kövessen minket Facebook-on, Twitter-en és LinkedIn-en is!

  • ICT Legal logo
  •   1117 Budapest,
        Fehérvári út 50-52.
        (Dexagon Irodaház 3. em.)
  •   +36-1-33-44-279
  •   +36-1-29-90-474
  • info@icteuropa.hu

Magunkról



Irodánk és az ICT cégcsoport közös célja, hogy a pénzügyi-, adó-, munkaügyi-, és egyéb jogi tanácsadási szolgáltatások integrációjával komplex, összehangolt és professzionális tanácsadást és képviseletet biztosítson az ügyfelek részére. Az együttműködés keretében rendelkezésére állunk az ICT számviteli-, adózási-, humán-erőforrás tanácsadói kapacitása, amely lehetőséget biztosít arra, hogy irodánk és munkavállalóink kizárólag az érdemi jogi munkára tudjanak összpontosítani, ezzel is hozzájárulva a professzionális, mindenre kiterjedő jogi szolgáltatáshoz.